Jak wybierać nagrody książkowe?


Kiedy organizujemy jakikolwiek konkurs, gdzie spośród uczestników musimy wyłonić zwycięzcę, musimy wybrać odpowiednio atrakcyjną nagrodę. Oczywiście możemy przewidzieć nagrodę rzeczową, ale jeśli ma ona stanowić realną wartość, jej cena będzie prawdopodobnie zbyt wysoka. Właśnie dlatego, dobrym pomysłem są nagrody książkowe.

Obecnie już, proces wydawniczy jest zautomatyzowany na tyle, że wydanie książki, nawet w pięknej, grubej oprawie nie kosztuje majątku, a tytuły, które publikowane są w dużych nakładach często można kupić za bezcen w księgarniach internetowych. Na co zatem zwrócić uwagę, kiedy wybieramy nagrody w postaci książki?

Po pierwsze – wiek odbiorcy

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wziąć pod uwagę, jest wiek osoby, która otrzyma dany upominek. Z innej książki ucieszy się dziesięciolatek, a inna pozycja wywoła uśmiech na twarzy maturzysty.

Kiedy wybieramy książki dla młodszych dzieci, starajmy się tak dobierać treść, by przekazywane wartości były uniwersalne, a przekaz łatwy i czytelny. Ważna jest także atrakcyjna oprawa graficzna, dzięki temu młodsi czytelnicy będą chętniej sięgali na półkę po ulubioną opowieść. Lepiej niż książki poradnikowe sprawdzą się powieści przygodowe, fantastyka czy skrócone wersje mitologii.

Z kolei wybierając książki na nagrody dla młodzieży szesnasto-, czy osiemnastoletniej możemy już poszukać literatury, która przekazuje bardziej skondensowaną dawkę wiedzy, jak proste opracowania historyczne, czy zbeletryzowane książki przyrodnicze, które pod pretekstem ciekawych opowieści przekazują liczne, ciekawe informacje na konkretny temat. W ten sposób, młody człowiek zyskuje dostęp do wartościowej wiedzy, która nadal jest podawana w sposób łatwo przyswajalny.

Po drugie – okazja, z jakiej jest przyznawana nagroda

Zawsze musimy brać pod uwagę, z jakiej okazji będą przyznawane nagrody książkowe. Jeżeli jest to koniec roku szkolnego, to pole do popisu mamy praktycznie nieograniczone. Jeżeli jednak premiujemy uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca na olimpiadzie (np. historycznej albo grograficznej), znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup książek związanych z daną tematyką. Dzięki temu dajemy młodym ludziom szansę dalszego zgłębiania tematu. Z kolei laureaci konkursów językowych zasługują na obcojęzyczną literaturę albo słownik.

O czym musimy pamiętać wybierając nagrody książkowe?

Decydując się na zakup książek zawsze starajmy się najpierw zastanowić, czy dana osoba będzie z niej zadowolona. Przede wszystkim ten prezent jest kupowany dla kogoś innego, a nie dla nas, dlatego tak ważne jest:

  • dopasowanie treści do wieku odbiorcy,
  • wybranie tematyki związanej z wydarzeniem.

Na rynku wydawniczym pojawiają się tysiące pozycji rocznie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, na jaką książkę się zdecydować, dobrym rozwiązaniem jest przejrzenie list bestsellerów publikowanych w Internecie, ewentualnie zasięgnięcie porady w księgarni. W ten sposób mamy gwarancję, że wybrana przez nas pozycja będzie nowością wydawniczą.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com