Nagrody książkowe w zawodach sportowych, czy to ma sens?


Wręczanie książek jako wyróżnień wydaje się oczywiste, kiedy myślimy o końcu roku szkolnego, konkursie literackim albo olimpiadzie z przedmiotów ścisłych. A jakie książki wręczyć uczniom, którzy wygrali zawody sportowe? Oczywiście może być to biografia znanego piłkarza, ale to raczej mało odkrywcze. Na rynku jest całkiem sporo pozycji wydawniczych poświęconych zdrowemu odżywianiu, czy budowaniu formy w sporcie. I wcale nie muszą to być podręczniki akademickie pisane trudnym, naukowym językiem. Od czego zacząć poszukiwania?

Nagrody książkowe w służbie zdrowia młodych sportowców

Jednym z częściej wybieranych podręczników o odżywianiu przez młodych sportowców i ich trenerów jest opracowania Justyny Mizery oraz Krzysztofa Mizera “Dietetyka sportowa. Co jeść, aby trenować efektywnie”. W swojej książce Autorzy wprowadzają i omawiają podstawowe pojęcia, tłumacząc Czytelnikowi czym są makroskładniki, jak określić zapotrzebowanie kaloryczne i z czego czerpać energię do wysiłku fizycznego. Opisują także sam proces wytwarzania energii przez mięśnie korzystając przy tym z bogatej literatury. 

W drugiej części opracowania, Autorzy przedstawiają kilkanaście przykładowych diet, ułożonych dla młodych sportowców uprawiających zróżnicowane dyscyplin sportowe na różnym stopniu zaawansowania. Stanowią one doskonały punkt odniesienia i przykład tego, jak należy budować zbilansowaną dietę młodego człowieka.

Coś dla amatorów ćwiczeń w domu

Dla tych młodych sportowców, którzy zaczynają swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną w domu warto polecić dwutomowe opracowanie Oliviera Lafaya pod tytułem “Trening siłowy bez sprzętu”. Na kilkuset bogato ilustrowanych stronach, Autor omawia podstawy kształtowania muskulatury, a także rolę rozciągania w sporcie. Podpowiada także, jakie metody należy wdrożyć, aby wzmocnić naszą siłę  wytrzymałość. Duża część książki także została poświęcona prawidłowemu odżywianiu.

Co ważniejsze, pozycja ta zawiera propozycję kilkudziesięciu ćwiczeń, które możemy bez przeszkód wykonać w domu nie dysponując specjalistycznym sprzętem. Ćwiczenia pogrupowane są w plany treningowe o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Każdy znajdzie coś dla siebie – od osoby zupełnie początkującej po zaawansowaną.

Nagrody książkowe dla młodych sportowców mogą stanowić doskonały bodziec do rozwoju i dalszego zaangażowania w tym kierunku. Jeśli nasze dziecko wykazuje zainteresowanie aktywnością fizyczną, są to doskonałe prezenty na początek.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com